Sdílej

Kyslík se vyskytuje nejen ve vzduchu, ale také ve vodě. Je to životodárný prvek a bez něj by na naší planetě nebyli ani lidé ani rostliny ani zvířata. Většina živých organismů je tvořena kyslíkem a  bez něj by tu bylo mrtvo.

Jak reaguje tělo na nedostatek kyslíku

Lidské tělo kyslík potřebuje, denně dokonce až 350 litrů nebo o poznání více při zátěži. Náš organismus však takové zásoby kyslíku nemá – ty, co má, vydrží asi 5 minut. Dýchání je tak nepřetržitý děj, který dodává kyslík do těla.

Nedostává-li se organismu dostatek kyslíku nebo jeho dodávka úplně chyb, pak tělo reaguje fatálními stavy. Za méně než 5 minut může nastat  ohrožení života (včetně reverzibilní ztráty zraku nebo bezvědomí), za více než 5-7 minut hrozí klinická smrt (nebo i smrt mozku) a za více než 10 minut nastává smrt organismu.

Mezi další patologické stavy spojené s nedostatkem kyslíku patří hypoxemie (menší koncentrace kyslíku v krvi), anoxie (naprostý nedostatek kyslíku), hypoxie (nedostatek kyslíku v části či celém organismu) a asfyxie (málo kyslíku spojené s nahromaděním oxidu uhličitého – dušení).

Jak je oxygenoterapie prospěšná

Terapie kyslíkem se začala využívat brzy po objevu kyslíku (1774) a její účinky sloužily při léčení tuberkulózy, moru či astmatu. Na nějakou dobu upadla do zapomnění, ale znovu od 30. let se touto procedurou léčí dodnes.

Léčba s pomocí oxygenoterapie spočívá v inhalaci kyslíku. Pacient vdechuje kyslík pomocí kyslíkového koncentrátoru což je přístroj, který mění okolní vzduch na kyslík. Ten je pak dodáván kyslíkovými brýlemi nebo inhalační maskou.

Tato metoda je určena především pro pacienty s chronickou respirační insuficiencí. Mezi další typy onemocnění vyžadující inhalaci kyslíku patří například plicní onemocnění (bronchospasmus, pneumokoniózy, CHOPN, plicní fibrosa, těžké astma), plicní vaskulární onemocnění (plicní arteriální hypertenze), hypoxemie,, anoxemie, hypoxie, anoxie, neurologická onemocnění (myopatie), těžká anémie a další.

Mezi účinky oxygenoterapie patří:

  • zvýšení fyzické a psychické výkonnosti
  • urychlené nabrání sil po prodělání choroby
  • prevence proti nádorovým onemocněním
  • pomoc při bolestech hlavy, při psychických porblémech
  • zpomalení stárnutí organismu
  • celková regenerace organismu

Dopřejte si pocit znovuzrození i v pohodlí domova

Oxygenoterapie je nabízena v mnoha wellness programech či při lázeňských pobytech, ale existuje i jiná cesta, jak vyzkoušet její účinky. Díky přenosným kyslíkovým koncentrátorům si můžete užít čerstvě vyrobený kyslík i doma. Z několika typů koncentrátorů si vyberte ten pravý pro vás a pak už si jej kupte či pronajměte a dopřávejte si kyslík plnými doušky.

Chcete poznat kouzelný pocit znovuzrození? Nadechněte se kyslíku a nechte své tělo regenerovat.