Sdílej

Hračky jsou dostupné, levné a všichni rodinní příslušníci děti hračkami neúnavně zásobují. Kolikrát už jste slyšeli: „já vůbec nevím, co mu koupit, on už všechno má.“ Slyšeli jste tuto větu? Je čas na redukci hraček vašeho dítěte!

Hra je pro dítě hlavní činností. Tak jako dospělí tráví svůj čas prací (a odpočinkem), děti tráví své dny hrou. Hra je nejdůležitější úloha vývoje dítěte. Připravuje na budoucí život. Učí je rozhodovat, řešit úkoly, získávat dovednosti a zkušenosti. Hrou se děti učí komunikovat s ostatními, poznávat sebe ale i okolí. A kde je tedy problém? V rodičích. Ti v dobré víře chtějí pro děti to nejlepší, ve skutečnosti jim ale prokazují medvědí službu. Jak? Zaplavují děti hračkami, až jejich pokojíčky přetékají.

Nehrají si? Redukujte množství hraček.

Děti si nechtějí hrát? Chodí po pokojíčku, v záplavě her nevyberou nic a přijdou vám říct, že se nudí? Nadbytek hraček vede děti k rozhodovací paralýze. Nevědí, co zvolit, až nevyberou nic. Vyzkoušejte následující: redukujte množství hraček v dětském pokoji na desetinu. Jednak se dětem uvolní místo a hlavně, začnou si více hrát. Zabavené hračky samozřejmě nevyhazujte. Jen je schovejte a po určitém čase zase obměňte. Více prostoru, méně voleb a méně „dokonalých“ hraček povede děti k větší kreativitě a vztahu ke hračkám.

Má vaše dítě oblíbenou hračku?

Vztah ke hračce je v dětském světě důležitý. Děti se přes hračku učí vážit si věcí. Dávat si na ni pozor, pečovat o ni. Učí se, že když se něco pokazí, je třeba to opravit. Bohužel se tomu ve většině případů neděje a pokažené věci se v rodinách rovnou vyhazují. Děti se neučí důležitým ekologickým (ale i ekonomickým) návykům. Mimo to, děti díky nadbytku hraček nemají žádnou oblíbenou (popřípadě vždy jednu na velmi krátký čas).

Jak zvolit správnou hračku?

Dobře zvolenou hračku poznáme tak, že dítě se díky ní zastaví. Začíná ji spontánně zkoumat a dostává se do stavu „flow“ (absolutního ponoření se do hry). Správně zvolená hračka by měla být z kvalitních materiálů. Ty zajistí zdravotní nezávadnost a dlouhou výdrž. Při výběru hračky by se neměl opomíjet ani vzhled a estetičnost hračky. Hračka by měla kultivovat vnímání krásy a učit rozeznat kvalitu zpracování. V neposlední řadě je dobré mít na paměti, že hračka připravuje dítě na budoucí život. Měla by dítě zábavně učit to, co bude potřebovat v dospělém životě.

Chytré hračky: rozvíjí dětskou logiku

Při výběru hračky je dobré myslet na to, co se s ní dítě naučí? Co nového bude umět? Novinkou ve světě her jsou robotické stavebnice, které impozantně dokázaly propojit tradici s moderním světem. Robotické stavebnice si představte jako starou dobrou mechanickou stavebnici (tu se kterou si hrála generace tatínků dnešních dětí), kterou byste ale po sestrojení mohli naprogramovat programovacím jazykem (například přes smartphone) a vámi sestrojená hračka by se chovala podle vašich instrukcí. Tento svět robotických hraček se stává realitou. Roboti na hraní získávají svoje zasloužené místo a to nejen v dětských pokojích, ale v celém světě jako běžná součást školní výuky. Robotické stavebnice kombinují rozvoj jemné motoriky (pohyb prstů, šroubování) a současně učí i chápat princip programovacích jazyků. Jedná se o úplně jiný druh „inteligence“ se kterou se děti běžně nesetkají (pokud nevlastní robota), která ale přitom výrazně posunuje jejich způsob myšlení a uvažování v moderním světě.

Jedna hračka po celé dětství

Výhodou robotických hraček je, že z nich děti nikdy nevyrostou. Roboti jsou vhodní pro děti od 6ti let a jsou schopni s dětmi růst prakticky do jakéhokoliv věku. Základní sada obsahuje nejjednodušší stavební prvky a základní pohyby. Stavebnici může dítě pořád dokola skládat a rozebírat a stavět z ní stále nové a nové roboty (podle návodu, nebo fantazie). Až dítě pochopí princip a bude připraveno postoupit na další úroveň, je možné mu přikoupit další rozvíjející saduTa se dá kombinovat s tou původní, ale umožní o krok složitější montáž i programování. Hračka se tak po dlouhé roky stává součástí života dítěte, roste a vyvíjí se spolu s ním a dítě k ní získává citovou vazbu (protože si ji samo dlouhé roky tvoří a vylepšuje díky svým nově nabitým dovednostem).

Další tipy, jak ozvláštnit dětský pokoj? Nezaplevelit ho množstvím hraček, ale dát mu nové kreativní prvky? Vytvořit celopopisovatelné stěny v pokojíčku? Hrát si se samodržícími kouzelnými nástěnkami Magic chart? Podívejte se na web www.consulta.cz do sekce Do domácnosti.