Sdílej

V této nelehké době se hodí do rodinného rozpočtu každá koruna, protože přes ztrátu příjmů v době rodičovské a po pandemických opatřeních k tomu, měsíční platby zůstávají stále stejné. Ale jak na to? Možností jsou samozřejmě úspory, ale snazší je naplnit domácí kasičku z dalších zdrojů. Ženám na rodičovské se nabízejí k vyzkoušení částečné úvazky nebo brigády. Díky tomu nebudou tolik závislé na partnerovi, navíc se dostanou od dětí mezi lidi. Zůstanou také v kontaktu s oborem nebo se naopak naučí novým dovednostem.

Je možné si přivydělat?

Ano, při rodičovském příspěvku, což je dávka státní sociální pomoci ženy pracovat mohou nehledě na typ úvazku. Je tedy možný částečný úvazek, ale i brigáda na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Má to jedinou podmínku, je nutné zajistit řádnou celodenní péči o dítě. Je však zcela na dotyčné, jakým způsobem hlídání dětí zajistí, případně zda bude dítě navštěvovat jesle. Děti do 2 let věku však nesmí strávit v jeslích, dětské skupině nebo obdobném zařízení více než 92 hodin měsíčně.

Peníze i v budoucnu

Částečný úvazek nebo brigáda na rodičovské dovolené umožní zvýšit rodinný rozpočet, ale také jsou příslibem jistějšího zaměstnání po jejím skončení. Žena totiž neztrácí pracovní návyky, což bývá při dlouholetém pobytu doma problém. Také zůstává v kontaktu se svým stávajícím pracovním oborem nebo získává zkušenosti v jiné oblasti. Nedojde tak v budoucnu k velkému snížení příjmu, ale i důchodu, což je jeden z největších problémů v českém prostředí.

Vlastní seberealizace

Kromě práce a finančního přínosu má práce při rodičovské dovolené také další rozměr. Žena získává možnost seberealizace a posiluje se její sebevědomí, které může během rodičovské utrpět nemalé šrámy. I vzhledem k tomu je dobré si najmout paní na hlídání dětí a vyrazit do pracovního kolektivu pro získání dalších dovedností, které podpoří kariérní růst nebo minimálně zamezí jeho stagnaci.