Sdílej

Je to již čtyřicet let, kdy se uskutečnilo první umělé oplodnění a z “dítěte ze zkumavky” je nyní dospělá žena. Jmenuje se Louise Brown a její početí bylo bráno za experiment. V současné době je však umělé oplodnění naprosto běžný zákrok, který podstupuje stále více žen. Podle statistik se k němu uchyluje každý pátý český pár. Hlavním důvodem je především odkládání těhotenství a tedy i vyšší věk rodiček.

Moderní umělé oplodnění se od procesu z roku 1978 liší snad ve všech ohledech. Je to jako srovnávat první automobily se současným vozovým parkem. Jediným společníkem je fakt, že se stále jedná o mimotělní otěhotnění. Postup i příprava ženy jsou však výrazně odlišné.

Nejvíce se liší metoda odběru vajíčka. V minulosti se vajíčko získávalo laparoskopicky či přes otevřenou břišní dutinu. Nyní se používá ultrazvuk.

V minulosti se zároveň nepoužívaly léky ovlivňující kvalitu zrajících oocytů ve vaječnících. A o mrazení nadbytečných vajíček si moji lékaři nechat zdát.

Ze statistického hlediska se však počet páru, které mají problém s otěhotněním, výrazně neliší. Stále se jedná o cca 15 % z celkového počtu. Mnohem častěji se ale v rámci léčby přiklání právě k umělému oplodnění.

Odborníci z IVF Praha tvrdí, že zatímco kdysi problém spočíval především v neplodnosti mužů (tzn. v jejich špatném spermiogramu), nyní je hlavním problémem odkládání těhotenství do vyššího věku. Mnoho příčin samozřejmě přetrvalo z minulosti – některé ženy nemohou otěhotnět kvůli neprůchodnosti vejcovodů, mají potíže s ovulací apod.

Zájemci o umělé oplodnění mohu mít radost, neboť v době, kdy byl proces ještě v plenkách, byla úspěšnost minimální. Otěhotnět se podařilo jedné z několika desítek žen, zatímco dnes se míra úspěšnosti pohybuje kolem 40 %. Jen v ČR se ročně tímto způsobem narodí zhruba čtyři tisíce dětí.