Sdílej

Jak vypočítat plodné dny – to je otázka, nad kterou se zamýšlí nejen ženy toužící po zplození potomka, ale rovněž i ty, které mají naprosto opačné myšlenky. Výpočet plodných dní patří k přírodním antikoncepčním metodám, pomocí kterých se dá celkem bezpečně zabránit nechtěnému otěhotnění. Obecně platí, že nejvyšší šanci otěhotnět mají ženy mezi dvěma menstruačními cykly a naopak nejmenší šance otěhotnět je v období těsně před menstruací nebo po ní. Jestliže si i vy pohráváte s myšlenkou, jak vypočítat plodné dny, pak vám přijde vhod náš dnešní článek!

 

Jak vypočítat plodné dny

 

Začátek menstruačního cyklu spadá na první den menstruace a konec je naopak poslední den před další menstruací. Má-li žena pravidelný 28denní cyklus, za nejvíce plodné dny jsou považovány ty v období ovulace – tedy v době, kdy zralé vajíčko putuje z vaječníku přes vejcovod směrem k děloze. K ovulaci dochází 14. den cyklu. Zpravidla se připočítávají další 3 dny před a po zmíněném datu, což znamená, že plodné dny jsou v rozmezí od 11. do 17. dne cyklu.

 

Výpočet plodných dní při nepravidelném cyklu

 

V případě, že žena či dívka nemá pravidelný cyklus, může být výpočet plodných dní o něco složitější. V úvahu je třeba brát cykly nejméně 6 měsíců nazpět a určit, kdy byl cyklus nejkratší a kdy naopak nejdelší. Od nejkratšího cyklu se poté odečte 20, kdy vyjde první plodný den. Od nejdelšího cyklu se odečte 10, kdy vyjde poslední plodný den.

 

Nejstarší forma antikoncepce

 

Již naši předci se zajímali o to, jak vypočítat plodné dny – jedná se totiž o nejstarší metodu antikoncepce. U této formy ochrany proti početí nepotřebujete žádné pomůcky, nemusíte si do těla cpát hormony, zavádět si pesar nebo myslet na pánskou ochranu – kondom. Počítat si plodné a neplodné dny s sebou nepřináší žádná zdravotní rizika ani komplikace. Základem této antikoncepční metody je sexuální absence v čase plodných dnů.

Sdílej
PředchozíJak pečovat o své vlasy
DalšíVánočnímu plánu nesmí chybět ani světýlka
Zajímám se o módu a zdravý životní styl. Pokud Vás něco zajímá, máte nějaký tip, nebo zájem o spolupráci- napiště mi :)