Sdílej

Nepříjemné škrábání, pálení v krku a bolest při polykání provází většinu nachlazení. Při běžné viróze se obejdete bez antibiotik a vystačíte s domácím léčením. Dejte na rady našich babiček, jak s bolestí v krku spolehlivě zatočit.

Uvařte si silný vývar

Když vás skolí nemoc, na nohy vás rychle postaví polévka z kvalitních surovin. Uvařte si silný vývar z hovězích či kuřecích kostí a přidejte kořenovou zeleninu. Vývar dobře polknete i s podrážděným krkem. Navíc do sebe dostanete živiny, které vaše tělo podpoří v boji s nemocí.

Vykloktejte si mořskou sůl

Zaručeným lékem na bolavý krk je kloktadlo. Sáhněte po surovinách, které máte běžně doma. Skvěle funguje obyčejná mořská sůl. Pyšní se antibakteriálními účinky a pomáhá zklidňovat krk. Půl čajové lžičky mořské soli rozpusťte ve sklenici vlažné vody a roztokem kloktejte několik minut. Pro lepší účinek opakujte kloktání každé dvě hodiny. Zkusit můžete také vodu s tea tree olejíčkem nebo med se skořicí a trochou teplé vody.

Zabalte si krk do tvarohu

Tvaroh tlumí záněty, snižuje otoky a horkost. Na zábal stačí jedna vanička tvarohu, ručník, šála a šátek. Tenkou vrstvu tvarohu natřete na bavlněný šátek a na něj položte šálu. Zábal si oviňte kolem krku šátkem dovnitř. Přes obklad přehoďte ještě ručník a počkejte, dokud tvaroh nevyschne.

Priessnitzův obklad

Slavný Priessnitzův obklad působí při bolesti v krku téměř zázračně. Šátek nebo látkovou plenu namočte do studené vody, pořádně vyždímejte a přiložte na igelitový sáček. Obklad zavažte kolem krku a počkejte, dokud nezteplá. Jakmile cítíte, že se látka ohřála, postup opakujte.

Zvlhčete vzduch

Velkou neplechu dokáže způsobit příliš suchý vzduch v bytě. Nahrává totiž nejen kašli a škrábání v krku, ale také prodlužuje průběh nemoci a způsobuje další zdravotní potíže. Vlhkost vzduchu by se během léta měla pohybovat mezi 40 a 50 %. V zimě je optimální 45–65% vlhkost.

Jakmile vlhkost klesne pod doporučovaných 40 %, začnou vysychat sliznice dýchacích cest, což oslabuje imunitní systém. Do těla pak rychleji proniknou viry, bakterie a alergeny.

Co si se suchým vzduchem počít?

Pravidelně větrejte a v zimě občas na topení položte mokrý ručník. V boji se suchým vzduchem perfektně poslouží klimatizace s funkcí Virus Doctor. Udržuje v interiéru optimální vlhkost a čistí klima od alergenů, pylu, prachu, roztočů, virů a bakterií.

Žvýkejte hřebíček

Vezměte si jeden až dva kousky a pár minut je cucejte v ústech. Můžete je i lehce rozkousat. Nelekněte se ostře štiplavé chuti. Hřebíček obsahuje složky, které brzdí růst mikroorganismů, znecitlivují sliznice a ulevují od bolesti.

Přidejte do slaných jídel česnek

Můžete buď rozkousat celý stroužek česneku, nebo ho prolisovat a smíchat s jogurtem, tvarohem, medem nebo jablkem. Pokud tato pálivá pochoutka nepatří mezi vaše favority, přidejte ho do jídla. Nejlépe na konci přípravy, ať cenné látky nespálíte. Ostrá chuť nebude tak výrazná, ale účinek zůstane.

Pro otrlé: Smíchejte cibulovou šťávu s cukrem

Pokrájejte cibuli nadrobno a zasypte krupicovým cukrem. Nechte pár hodin odpočívat, dokud cibule nepustí šťávu. Tu pak slijte a po lžičkách pojídejte v průběhu celého dne. Pokud chcete, vylepšete si chuť cibulové šťávy lžičkou medu.

Skočte do lékárny pro echinaceu

Třapatka nachová neboli echinacea je léčivá bylinka, kterou si oblíbily už staré indiánské kmeny. Využívaly ji k léčení různých nemocí. Působí jako přírodní antibiotikum, pomáhá proti bolestem v krku, nachlazení, rýmě i chřipce. Echinaeu seženete v podobě kloktadla, tinktury, pastilek i jako sušenou bylinu.

Ani babské rady nejsou všemocné. Kdy spěchat k lékaři?

Babské rady dokážou v mnoha případech bolest v krku vyléčit. Jsou však situace, na které už nestačí.

Lékaře navštivte, když:

  • Máte velmi silné bolesti a potíže s polykáním trvají déle než týden.
  • Potýkáte se s vysokou horečkou nad 38 °C.
  • Máte zduřelé mandle s bílým či žlutým povlakem.
  • Na těle se vám objevila vyrážka.