Sdílej

Za okny padá sníh, vy stojíte u botníku a váháte, v jakých botách vyrazit. Vidíte se v této situaci? Pak mrkněte náš přehled dámských zimních bot, které jsme pro vás vytipovali. V zimě totiž víc než kdy jindy platí, že obuv musí být především funkční. Pomůžeme vám vybrat takovou, která bude ladit k vašemu stylu a zároveň udrží vaše nohy v suchu a teple. 

Kozačky

Největší klasikou zimních outfitů  jsou kozačky. Návrháři modelují kozačky do úzkého tvaru, tak aby linie boty kopírovala lýtko. To nohy opticky prodlouží, což lichotí každé ženě. Letošní sezóně dominují dva základní druhy: kozačky do půli lýtek a kozačky ke kolenům či mírně nad kolena. Oblíbenými materiály jsou kůže, velur či syntetické materiály. Kozačkám vévodí černá a šedá barva, a to jak v lesklé, tak v matné verzi. Dalším dilematem je, zdali koupit botu na podpatku či nikoliv. Zde doporučujeme zvážit, kolik času v kozačkách budete trávit a kam v nich budete chodit.

Workery / farmářky

Pokud potřebujete v zimě ujít větší vzdálenost, budete vděčná za typ bot označovaných jako workery (anglicky) s českým překladem farmářky nebo trapery. Workery, především v pískové barvě, používali dříve dělníci nebo farmáři jako pracovní boty, postupně ale pronikly do běžného nošení. Jsou totiž tak praktické!

Jejich robustnost a vzorek podrážek zaručí, že dorazíte do cíle i v případě náledí. Ohlídejte si, aby v zimní variantě byla zateplená vložka. Používaným materiálem je kůže, velur nebo eko-kůže, z barevného provedení je typická právě žlutá, nicméně mezi moderními farmářkami najdete mnoho barevných odstínů. My zbožňujeme např. tyhle růžové:

Chelsea Boots

Chelsea boty, v Česku známé také jako perka, inspirované anglickými jezdeckými sporty poznáte jednoduše – mají gumovou vsadku v oblasti kotníků. Vsadka je jednak ozdobným prvkem, jednak drží kotník a v případě, že není na botě zip, pomáhá s jejím obutím. Tento druh obuvi je vhodný do teplot nad nulou, využijete je hlavně na okrajích zimní sezóny. Typickou barvou je hnědá, od béžové po tmavě hnědou až černou, k mání jsou i odstíny šedé. Perka zkombinujte se sukní nebo se zajímavým trenčkotem.

Válenky

Hitem nového století jsou válenky. Měkoučké boty zpravidla sahají ke kotníkům, na trhu však najdete válenky do půli lýtek nebo také v úplně nízkém provedení. Dražší modely jsou vyráběny z ovčí vlny, zaručují tedy teplo a komfort. Při výběru válenek najdete nepřeberné množství barev a designových prvků, proto boty využijete ke kreativním modelům. Vzhledem k tomu, že materiál může promoknout a tvar obuvi nedrží pořádně kotník, doporučujeme nosit válenky na kratší vzdálenosti nebo do interiéru.

Biker boty

Drsňačky a rebelky ocení boty inspirované motorkářskou módou. Černé, kožené boty s výraznými přezkami a vysokou platformou mohou působit do zimních měsíců nevhodně, opak je ale pravdou. Díky tomu, že má bota vysokou podrážku, budou vaše nohy tepelně izolované od studené země. Výrazný vzorek podrážky zase zaručí bezpečnou chůzi. Boty jsou vyráběny z kůže, jsou tudíž nepromokavé a prodyšné. Hodí se pro kontrastní modely, kdy hrubé boty sladíte s romantickým, jemným kabátkem.

Sněhule

Posledním typem bot, který vám představíme, jsou sněhule. Sněhule zbožňují hlavně děti, protože s nimi mohou dovádět ve sněhu. Dobré využití najdou sněhule i u jejich matek, zejména ve chvílích, kdy své ratolesti doprovází při zimních radovánkách. Jestliže vyrážíte s dětmi na sáňky, nezapomeňte sněhule naimpregnovat. Při výběru pak zvolte raději širší a vyšší boty, tak, abyste do nich pohodlně zastrčila i kalhoty.